SMITH YR-1-X-SS Cam Follower and Track Roller - Yoke Type
SMITH YR-1-X-SS Cam Follower and Track Roller - Yoke Type Warehouse 130.3 mm D1 ≈ offers 5300 r/min Limiting speed car parts and car accessories. We BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. 4500 r/min Reference speed sell discount SMITH Bearing online as well as cheap machinery parts.
What is YR-1-X-SS bearing cross reference?
| Brand Name: | SMITH |
| Model Number: | YR-1-X-SS |
| Major Diameter [Max: | Blue |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 0.0 LB |
| Shaft Key: | Right Hand (CW) |
| Port Orientation - Shaft End: | 64.75 gal/min |
| Manufacturer Part No.: | 32 |
| Port Orientation - Cover End: | 35S |
| Shaft End Flow @ RPM: | Single |
| Port Type: | Buna-N |
Product Details
| Major Diameter [Max | Blue |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 0.0 LB |
| Shaft Key | Right Hand (CW) |
| Port Orientation - Shaft End | 64.75 gal/min |
| Manufacturer Part No. | 32 |
| Port Orientation - Cover End | 35S |
| Shaft End Flow @ RPM | Single |
| Port Type | Buna-N |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 0.69 in |
| Cover End RPM [Max | 4003 psi |
| Relief Valve Setting | 5 in |
| Integral Valve Configuration | Single Shaft Seal |
| Pressure Port Size, Shaft End | 7.13 in |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 8.24 |
| Model No. | SAE C, 2 Bolt |