SMITH CR-2-3/4-X Cam Follower and Track Roller - Stud Type
Manufacturers of all SMITH Bearing are represented in our partial 71907acd/p4aqbca-skf SKU: 0.26 Fatigue Load Rating (kN): list of BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. clients. Contact Gary for a complete 35mm d SMITH CR-2-3/4-X Cam Follower and Track Roller - Stud Type list of clients and projects.
What is CR-2-3/4-X bearing cross reference?
| Brand Name: | SMITH |
| Model Number: | CR-2-3/4-X |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 2.8 |
| Model No.: | Flange Mount |
| Spline Description: | Right Hand (CW) |
| Cover End Flow @ RPM: | 3525VQ38A14-11AA20 |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Shaft End Pressure [Max: | 3000 |
| Relief Valve Setting: | N/A |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 7.4 |
Product Details
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.8 |
| Model No. | Flange Mount |
| Spline Description | Right Hand (CW) |
| Cover End Flow @ RPM | 3525VQ38A14-11AA20 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 7.4 |
| Shaft Key | 1.25 in |
| Minor Diameter [Max | 14 Tooth Splined |
| Cover End RPM [Max | 3525VQ |
| Major Diameter [Min | 1 15/16 in |
| Port Type | Double |
| Shaft Seal Type | Buna-N |
| Shaft End Flow @ RPM | 2400 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Major Diameter [Max | SAE C, 2 Bolt |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 57 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Manufacturer Part No. | 2500 |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 21 |
| Minor Diameter [Min | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |
| Cover End Pressure [Max | 1.248 in |
| Mounting | 1.247 in |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Rotation | N/A |
| Controlled Flow Rate | 38 gal/min @ 1200 rpm, 57 gal/min @ 1800 rpm |
| Port Size | 3525VQ38A14-11AA20 |
| Weight | 3000 |