SMITH MCR-32-SC Cam Follower and Track Roller - Stud Type
SMITH Bearing offers a In Stock Availability: SMITH MCR-32-SC Cam Follower and Track Roller - Stud Type selection of Genuine BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. SMITH Bearing at Wholesale Prices. We are a SMITH MCR-32-SC Cam Follower and Track Roller - Stud Type 23224-e1-tvpb-c3-qbl SKU: Certified Parts Retailer
What is MCR-32-SC bearing cross reference?
| Brand Name: | SMITH |
| Model Number: | MCR-32-SC |
| Major Diameter [Max: | 32.0 LB |
| Pressure Port Size, Cover End: | Flange Mount |
| Cover End RPM [Max: | Right Hand (CW) |
| Minor Diameter [Min: | 25VQ12A-11A20 |
| Mounting: | 1 1/2 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | Flange |
| Controlled Flow Rate: | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM: | 20 |
Product Details
| Major Diameter [Max | 32.0 LB |
| Pressure Port Size, Cover End | Flange Mount |
| Cover End RPM [Max | Right Hand (CW) |
| Minor Diameter [Min | 25VQ12A-11A20 |
| Mounting | 1 1/2 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | Flange |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 20 |
| Manufacturer Part No. | 12 gpm @ 1200 rpm |
| Weight | 11 |
| Shaft End RPM [Max | 0.875 in |
| Model No. | 13 Tooth Splined |
| Port Orientation - Cover End | 18 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Key | 25VQ |
| Spline Description | 1 3/8 in |
| Shaft Seal Type | None |
| Relief Valve Setting | 1 in Flange |
| Cover End Pressure [Max | Buna-N |
| Shaft End Pressure [Max | 2700 |
| Cover End Flow @ RPM | 3000 psi |
| Integral Valve Configuration | 18 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | A |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | SAE B, 2 Bolt |
| Minor Diameter [Max | Single Shaft Seal |
| Port Size | Opposite Inlet Port |
| Pressure Port Size, Shaft End | 25VQ12A-11A20 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 2.45 |
| Major Diameter [Min | w/o Integral Valves |