SMITH MYRV-50 Cam Follower and Track Roller - Yoke Type
Can't find what 110mm D you're BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. looking for SMITH MYRV-50 Cam Follower and Track Roller - Yoke Type C3 Clearance: ? Our expert SMITH Bearing Representatives be in contact with you shortly!
What is MYRV-50 bearing interchange?
| Brand Name: | SMITH |
| Model Number: | MYRV-50 |
| Shaft Seal Type: | 75.0 LB |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 6 |
| Port Size: | Right Hand (CW) |
| Relief Valve Setting: | 3520VQ30A11-1CC20 |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 1 1/4 in Flange |
| Rotation: | Flange |
| Minor Diameter [Min: | 5/16 in |
| Minor Diameter [Max: | Standard Pilot |
Product Details
| Shaft Seal Type | 75.0 LB |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 6 |
| Port Size | Right Hand (CW) |
| Relief Valve Setting | 3520VQ30A11-1CC20 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Rotation | Flange |
| Minor Diameter [Min | 5/16 in |
| Minor Diameter [Max | Standard Pilot |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 45 |
| Cover End Pressure [Max | Straight w/ Key |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Cover End RPM [Max | 2 1/2 in |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.2 |
| Weight | Buna-N |
| Controlled Flow Rate | 2500 |
| Model No. | N/A |
| Port Type | SAE C, 2 Bolt |
| Cover End Flow @ RPM | Single Shaft Seal |
| Spline Description | N/A |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Shaft End RPM [Max | 2500 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Shaft End Flow @ RPM | 11 gal/min @ 1200 rpm, 16.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 16.5 |
| Shaft Key | N/A |
| Mounting | N/A |
| Manufacturer Part No. | N/A |
| Major Diameter [Max | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Min | 3520VQ30A11-1CC20 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |