SMITH CR-3-1/2-B Cam Follower and Track Roller - Stud Type
SMITH CR-3-1/2-B Cam Follower and Track Roller - Stud Type with easy-to-use parts graphics, giving you 365 Static Load Rating (kN): the ability to check parts availability, SMITH Bearing BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. pricing, examine remanufactured options.
What is CR-3-1/2-B bearing cross reference?
| Brand Name: | SMITH |
| Model Number: | CR-3-1/2-B |
| Controlled Flow Rate: | 75.0 LB |
| Shaft End RPM [Max: | Flange Mount |
| Cover End Flow @ RPM: | Right Hand (CW) |
| Model No.: | 3520VQ30A11-1DD20 |
| Mounting: | 3 |
| Shaft End Pressure [Max: | Flange |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 16.5 |
| Cover End RPM [Max: | Standard Pilot |
Product Details
| Controlled Flow Rate | 75.0 LB |
| Shaft End RPM [Max | Flange Mount |
| Cover End Flow @ RPM | Right Hand (CW) |
| Model No. | 3520VQ30A11-1DD20 |
| Mounting | 3 |
| Shaft End Pressure [Max | Flange |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 16.5 |
| Cover End RPM [Max | Standard Pilot |
| Weight | 1.25 in |
| Port Type | Straight w/ Key |
| Major Diameter [Max | 3520VQ |
| Rotation | 2 1/2 in |
| Port Size | Buna-N |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Major Diameter [Min | SAE C, 2 Bolt |
| Relief Valve Setting | Single Shaft Seal |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Manufacturer Part No. | 2500 |
| Spline Description | 2500 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.22 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 45 |
| Cover End Pressure [Max | N/A |
| Shaft Key | N/A |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Shaft End Flow @ RPM | N/A |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft Seal Type | 3520VQ30A11-1DD20 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 5.96 |
| Minor Diameter [Min | 3000 |