5 Inch | 127 Millimeter x 7.875 Inch | 200.03 Millimeter x 6.125 Inch | 155.575 Millimeter REXNORD ZPS5500F0540 Pillow Block Bearings
5 Inch | 127 Millimeter x 7.875 Inch | 200.03 Millimeter x 6.125 Inch | 155.575 Millimeter REXNORD ZPS5500F0540 Pillow Block Bearings Needs Analysis BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. , REXNORD Bearing 5 Inch | 127 Millimeter x 7.875 Inch | 200.03 Millimeter x 6.125 Inch | 155.575 Millimeter 16000 Grease Limiting Speed (r/min): Manufacturing Service . Get Your Free.
What is ZPS5500F0540 bearing interchange?
| Brand Name: | REXNORD |
| Model Number: | ZPS5500F0540 |
| Minor Diameter [Min: | 45.0 LB |
| Minor Diameter [Max: | Flange Mount |
| Manufacturer Part No.: | Left Hand (CCW) |
| Major Diameter [Max: | 2520VQ14E14-11CC20-LH |
| Shaft Seal Type: | 2.5 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 21 |
| Pump Series: | N/A |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CW from Inlet |
Product Details
| Minor Diameter [Min | 45.0 LB |
| Minor Diameter [Max | Flange Mount |
| Manufacturer Part No. | Left Hand (CCW) |
| Major Diameter [Max | 2520VQ14E14-11CC20-LH |
| Shaft Seal Type | 2.5 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 21 |
| Pump Series | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Controlled Flow Rate | 0.875 in |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.8 |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 1/16 in SAE O-Ring |
| Cover End RPM [Max | 1 3/8 in |
| Shaft Length | Double |
| Cover End Flow @ RPM | Buna-N |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.8 |
| Seal Material | SAE B, 2 Bolt |
| Shaft End RPM [Max | Single Shaft Seal |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 21 |
| Cover End Pressure [Max | 2000 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Major Diameter [Min | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |
| Minor Diameter | 0.873 in |
| Max. RPM [Max | 0.872 in |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Shaft End Flow @ RPM | N/A |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Mounting Flange | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |
| Spline Description | 2520VQ14E14-11CC20-LH |