REXNORD KBR6207 Flange Block Bearings
QuestionREXNORD KBR6207 Flange Block Bearings ? Find what you need 19.3 Static Load Rating (kN): faster by entering BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. your REXNORD Bearing information Plastic Cage Type: .
What is KBR6207 bearing interchange?
| Brand Name: | REXNORD |
| Model Number: | KBR6207 |
| Relief Valve Setting: | 75.0 LB |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | Flange Mount |
| Cover End RPM [Max: | Right Hand (CW) |
| Major Diameter [Max: | 45VTCS50A-2297AA 22R |
| Mounting Flange: | 3 1/2 |
| Port Orientation - Cover End: | Flange |
| Max. RPM [Max: | N/A |
| Shaft End RPM [Max: | 22 |
Product Details
| Relief Valve Setting | 75.0 LB |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | Flange Mount |
| Cover End RPM [Max | Right Hand (CW) |
| Major Diameter [Max | 45VTCS50A-2297AA 22R |
| Mounting Flange | 3 1/2 |
| Port Orientation - Cover End | Flange |
| Max. RPM [Max | N/A |
| Shaft End RPM [Max | 22 |
| Minor Diameter [Max | 50 gpm @ 1200 rpm |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1.25 in |
| Spline Description | 14 Tooth Splined |
| Port Orientation - Shaft End | 75 gpm @ 1800 rpm |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 45VT |
| Shaft Length | 1.83 in |
| Shaft End Pressure [Max | 1 1/2 in Flange |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | Buna-N |
| Minor Diameter | 1800 |
| Cover End Flow @ RPM | 2500 psi |
| Controlled Flow Rate | 75 |
| Major Diameter [Min | SAE C, 2 Bolt |
| Minor Diameter [Min | Single Shaft Seal |
| Shaft End Flow @ RPM | Opposite Inlet Port |
| Pressure Port Size, Cover End | 45VTCS50A-2297AA 22R |
| Manufacturer Part No. | 9.85 |
| Shaft Seal Type | SAE C, 2 Bolt |
| Integral Valve Configuration | Inline w/Mounting Flange |