2.188 Inch | 55.575 Millimeter x 3.313 Inch | 84.14 Millimeter x 2.5 Inch | 63.5 Millimeter REXNORD MEP2203B Pillow Block Bearings
What BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. is 2.188 Inch | 55.575 Millimeter x 3.313 Inch | 84.14 Millimeter x 2.5 Inch | 63.5 Millimeter REXNORD MEP2203B Pillow Block Bearings 2.188 Inch | 55.575 Millimeter x 3.313 Inch | 84.14 Millimeter x 2.5 Inch | 63.5 Millimeter in mechanical engineering? REXNORD Bearing Manufacturing Service . Upload your CAD file for an instant.
What is MEP2203B bearing interchange?
| Brand Name: | REXNORD |
| Model Number: | MEP2203B |
| Major Diameter [Min: | 35.0 LB |
| Manufacturer Part No.: | Flange Mount |
| Shaft End Pressure [Max: | 2500 |
| Pressure Port Size, Cover End: | 3/4 in SAE O-Ring |
| Max. RPM [Max: | 2 |
| Major Diameter [Max: | Flange |
| Shaft Seal Type: | N/A |
| Shaft End RPM [Max: | N/A |
Product Details
| Major Diameter [Min | 35.0 LB |
| Manufacturer Part No. | Flange Mount |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in SAE O-Ring |
| Max. RPM [Max | 2 |
| Major Diameter [Max | Flange |
| Shaft Seal Type | N/A |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| Mounting Flange | 0.875 in |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Port Orientation - Cover End | Outlet Inline w/Inlet |
| Minor Diameter [Max | 1.3125 in |
| Shaft Length | Double |
| Controlled Flow Rate | Buna-N |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Pressure Port Size, Shaft End | 3/4 in SAE O-Ring |
| Shaft End Flow @ RPM | SAE B, 2 Bolt |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 12 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 1.6 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.6 |
| Spline Description | 2800 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
| Cover End RPM [Max | 0.873 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 12 |
| Seal Material | 0.734 in |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Pump Series | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
| Minor Diameter | V2020-1F8S8S-11CC30 |