REXNORD ZF2111 Flange Block Bearings
YOU’LL FIND AN EXTENSIVE SELECTION OF REXNORD ZF2111 Flange Block Bearings 25mm d FOR In Stock Availability: SALE. BEARING MEXICO,S.A.DE C.V.
What is ZF2111 bearing interchange?
| Brand Name: | REXNORD |
| Model Number: | ZF2111 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | N/A |
| Controlled Flow Rate: | No Paint |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | Piston Pumps |
| Minor Diameter [Max: | PVH |
| Shaft End Flow @ RPM: | 1.0 LB |
| Pressure Port Size, Shaft End: | Right Hand (CW) |
| Manufacturer Part No.: | Flange |
| Shaft Length: | Variable Displacement Open Circuit |
Product Details
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | N/A |
| Controlled Flow Rate | No Paint |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | Piston Pumps |
| Minor Diameter [Max | PVH |
| Shaft End Flow @ RPM | 1.0 LB |
| Pressure Port Size, Shaft End | Right Hand (CW) |
| Manufacturer Part No. | Flange |
| Shaft Length | Variable Displacement Open Circuit |
| Minor Diameter [Min | #8 SAE O-Ring Port - Bottom (Top Plugged) |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Cover End RPM [Max | N/A |
| Mounting Flange | 14 Tooth Splined |
| Port Orientation - Shaft End | 26 / 1800 |
| Seal Material | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Shaft End RPM [Max | Pressure And Flow Compensator |
| Relief Valve Setting | 1.89 in |
| Major Diameter [Max | Side Port |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | Viton |
| Integral Valve Configuration | None |
| Minor Diameter | 26 |
| Spline Description | SAE C, 4 Bolt |
| Shaft Seal Type | None |
| Cover End Pressure [Max | 14 Tooth Splined |
| Cover End Flow @ RPM | No Auxiliary Mounting Features |
| Shaft End Pressure [Max | 3.5 |
| Port Orientation - Cover End | None |
| Max. RPM [Max | 3625 |
| Major Diameter [Min | 3,568-3,684 psi |
| Pressure Port Size, Cover End | Standard Displacement |