2.438 Inch | 61.925 Millimeter x 3.5 Inch | 88.9 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter REXNORD ZA2207B Pillow Block Bearings
Find the discount 2.438 Inch | 61.925 Millimeter x 3.5 Inch | 88.9 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter 2.438 Inch | 61.925 Millimeter x 3.5 Inch | 88.9 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter REXNORD ZA2207B Pillow Block Bearings online you need . We offer ... If BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. you check out our large selection of 2.438 Inch | 61.925 Millimeter x 3.5 Inch | 88.9 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter REXNORD ZA2207B Pillow Block Bearings once .
What is ZA2207B bearing cross reference?
| Brand Name: | REXNORD |
| Model Number: | ZA2207B |
| Manufacturer Part No.: | 45.0 LB |
| Shaft End Flow @ RPM: | Flange Mount |
| Cover End Flow @ RPM: | Left Hand (CCW) |
| Spline Description: | 2520VQ21E11-11CC20-LH |
| Shaft Length: | 2.5 |
| Minor Diameter [Min: | Flange |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 16.5 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 31.5 |
Product Details
| Manufacturer Part No. | 45.0 LB |
| Shaft End Flow @ RPM | Flange Mount |
| Cover End Flow @ RPM | Left Hand (CCW) |
| Spline Description | 2520VQ21E11-11CC20-LH |
| Shaft Length | 2.5 |
| Minor Diameter [Min | Flange |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 16.5 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 31.5 |
| Mounting Flange | 0.875 in |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.1 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Seal Material | Double |
| Shaft End RPM [Max | Buna-N |
| Pump Series | 2500 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Major Diameter [Max | Single Shaft Seal |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 1/16 in SAE O-Ring |
| Minor Diameter [Max | 2700 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Max. RPM [Max | 11 gal/min @ 1200 rpm, 16.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.2 |
| Cover End RPM [Max | 0.872 in |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft Seal Type | N/A |
| Major Diameter [Min | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Minor Diameter | 2520VQ21E11-11CC20-LH |