REXNORD MMC5400 Cartridge Unit Bearings
REXNORD Bearing BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. are a 628.65 mm L few brands you will 69.85 mm H2 find in our inventory. Find REXNORD MMC5400 Cartridge Unit Bearings to see what's in stock!
What is MMC5400 bearing interchange?
| Brand Name: | REXNORD |
| Model Number: | MMC5400 |
| Max. RPM [Max: | 76.0 LB |
| Minor Diameter: | Flange Mount |
| Pressure Port Size, Cover End: | 1 in Flange |
| Manufacturer Part No.: | 3525VQ38A12-1AA20 |
| Minor Diameter [Min: | 3 |
| Cover End Pressure [Max: | 3000 |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Shaft Length: | Standard Pilot |
Product Details
| Max. RPM [Max | 76.0 LB |
| Minor Diameter | Flange Mount |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Manufacturer Part No. | 3525VQ38A12-1AA20 |
| Minor Diameter [Min | 3 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft Length | Standard Pilot |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 18 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 57 |
| Seal Material | 3525VQ |
| Major Diameter [Min | 2 1/2 in |
| Spline Description | Double |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.5 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 7.4 |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Cover End RPM [Max | N/A |
| Shaft End RPM [Max | 2500 |
| Shaft End Flow @ RPM | 2400 |
| Pump Series | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 12 gal/min @ 1200 rpm, 18 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Mounting Flange | N/A |
| Shaft Seal Type | N/A |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Relief Valve Setting | 3525VQ38A12-1AA20 |