REXNORD MBR5111 Flange Block Bearings
REXNORD MBR5111 Flange Block Bearings Product Brochures BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. , REXNORD Bearing Manufacturing Service . In Stock Availability: Get Your Free.
What is MBR5111 bearing interchange?
| Brand Name: | REXNORD |
| Model Number: | MBR5111 |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 1 in Flange |
| Pump Series: | Flange Mount |
| Shaft Seal Type: | Left Hand (CCW) |
| Shaft Length: | 2520VQ12A5-11CC20LH |
| Shaft End Flow @ RPM: | 2.5 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CW from Inlet |
| Cover End RPM [Max: | N/A |
| Major Diameter [Min: | Standard Pilot |
Product Details
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |
| Pump Series | Flange Mount |
| Shaft Seal Type | Left Hand (CCW) |
| Shaft Length | 2520VQ12A5-11CC20LH |
| Shaft End Flow @ RPM | 2.5 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Cover End RPM [Max | N/A |
| Major Diameter [Min | Standard Pilot |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Major Diameter [Max | 2520VQ |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Shaft End RPM [Max | Buna-N |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 18 |
| Minor Diameter | 0.715 in |
| Seal Material | SAE B, 2 Bolt |
| Minor Diameter [Max | Single Shaft Seal |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.1 |
| Minor Diameter [Min | 2700 |
| Max. RPM [Max | 2700 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.5 |
| Relief Valve Setting | 5 gal/min @ 1200 rpm, 7.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 7.5 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Spline Description | N/A |
| Mounting Flange | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 12 gal/min @ 1200 rpm, 18 gal/min @ 1800 rpm |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ12A5-11CC20LH |