Timken, SKF Bearing, NSK, NTN, Koyo Bearing, Kbc NACHI Bearing, Auto / Agricultural Machinery Ball Bearing 6001 6002 6003 6004 6201 6202 6203 6204 Zz 2RS C3
We Provide Extensive Timken, SKF Bearing, NSK, NTN, Koyo Bearing, Kbc NACHI Bearing, Auto / Agricultural Machinery Ball Bearing 6001 6002 6003 6004 6201 6202 6203 6204 Zz 2RS C3 Selection Bearings Category And B04334 Product Group Competitive BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Wholesale Pricing.
| Brand Name: | Nachi |
| Model Number: | 6001 |
| Minor Diameter [Max: | 95.0 LB |
| Mounting: | Flange Mount |
| Shaft Key: | Right Hand (CW) |
| Manufacturer Part No.: | 4520V60A11-86CC22R |
| Shaft End Flow @ RPM: | 3 1/2 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CW from Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 90 |
| Cover End Flow @ RPM: | Standard Pilot |
Product Details
| Minor Diameter [Max | 95.0 LB |
| Mounting | Flange Mount |
| Shaft Key | Right Hand (CW) |
| Manufacturer Part No. | 4520V60A11-86CC22R |
| Shaft End Flow @ RPM | 3 1/2 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 90 |
| Cover End Flow @ RPM | Standard Pilot |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.2 |
| Rotation | Straight w/ Key |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 11.8 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Code 61 |
| Port Size | Single Shaft Seal |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/2 in Code 61 |
| Model No. | 1800 |
| Major Diameter [Max | 1800 |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Port Type | 11 gal/min @ 1200 rpm, 16.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Weight | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 16.5 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Pilot Type | N/A |
| Relief Valve Setting | 60 gal/min @ 1200 rpm, 90 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft Dia. | 4520V60A11-86CC22R |