SKF NTN NSK Bearing Original 6203 Zz RS Deep Groove Ball Bearing
Find the discount SKF NTN NSK Bearing Original 6203 Zz RS Deep Groove Ball Bearing online you need . We offer ... If Mounted Units & Category you check out our BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. 2.063 in Dimension D1 large selection of SKF NTN NSK Bearing Original 6203 Zz RS Deep Groove Ball Bearing once .
| Brand Name: | INA |
| Model Number: | 6203 |
| Mounting: | 75.0 LB |
| Weight: | Flange Mount |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 2.8 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 21 |
| Relief Valve Setting: | N/A |
| Port Size: | Flange |
| Minor Diameter [Max: | 5/16 in |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 135° CCW from Inlet |
Product Details
| Mounting | 75.0 LB |
| Weight | Flange Mount |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.8 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 21 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Port Size | Flange |
| Minor Diameter [Max | 5/16 in |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 6.8 |
| Rotation | 1.25 in |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Code 61 |
| Minor Diameter [Min | 3520V |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Code 61 |
| Shaft End Flow @ RPM | 35 gal/min @ 1200 rpm, 52.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft Key | Buna-N |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Controlled Flow Rate | SAE C, 2 Bolt |
| Shaft Dia. | Single Shaft Seal |
| Port Type | N/A |
| Pilot Type | Motor |
| Cover End Flow @ RPM | 1800 |
| Major Diameter [Min | 1800 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Manufacturer Part No. | 3520V35A14-1AA22R |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Model No. | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 52.5 |
| Front Outlet Port Type | 4 Bolt Flange Per SAE J518C W/ English Threads |
| Outlet Port Position [Rear | 135° CCW From Inlet Port |