2.165 Inch | 55 Millimeter x 2.835 Inch | 72 Millimeter x 1.575 Inch | 40 Millimeter CONSOLIDATED BEARING RNAO-55 X 72 X 40 Needle Non Thrust Roller Bearings
Advance 2.165 Inch | 55 Millimeter x 2.835 Inch | 72 Millimeter x 1.575 Inch | 40 Millimeter CONSOLIDATED BEARING RNAO-55 X 72 X 40 Needle Non Thrust Roller Bearings is your source for quality CONSOLIDATED BEARING and accessories. shop online 2.165 Inch | 55 Millimeter x 2.835 Inch | 72 Millimeter x 1.575 Inch | 40 Millimeter Size (mm) for home delivery or pick up in one of 2.165 Inch | 55 Millimeter x 2.835 Inch | 72 Millimeter x 1.575 Inch | 40 Millimeter our 10000 . BEARING MEXICO,S.A.DE C.V.
What is RNAO-55 X 72 X 40 bearing interchange?
| Brand Name: | CONSOLIDATED BEARING |
| Model Number: | RNAO-55 X 72 X 40 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 7.42 |
| Manufacturer Part No.: | 3525VQ38A17-11AA20-LH |
| Relief Valve Setting: | N/A |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Opposite Inlet |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 1 1/4 in Flange |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Port Size: | Standard Pilot |
Product Details
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 7.42 |
| Manufacturer Part No. | 3525VQ38A17-11AA20-LH |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Port Size | Standard Pilot |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 57 |
| Pilot Type | 14 Tooth Splined |
| Shaft Key | 3525VQ |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 25.5 |
| Shaft End Flow @ RPM | 38 gal/min @ 1200 rpm, 57 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft Dia. | 1.04 in |
| Port Type | SAE C, 2 Bolt |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Mounting | 12/24 |
| Model No. | 2500 |
| Rotation | 2400 |
| Weight | N/A |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 3.37 |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Major Diameter [Min | 1.247 in |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |