2.953 Inch | 75 Millimeter x 5.118 Inch | 130 Millimeter x 1.22 Inch | 31 Millimeter CONSOLIDATED BEARING NUP-2215 Cylindrical Roller Bearings
YOU’LL FIND AN EXTENSIVE SELECTION OF 41.5 mm da min 2.953 Inch | 75 Millimeter x 5.118 Inch | 130 Millimeter x 1.22 Inch | 31 Millimeter CONSOLIDATED BEARING NUP-2215 Cylindrical Roller Bearings BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. 2.953 Inch | 75 Millimeter x 5.118 Inch | 130 Millimeter x 1.22 Inch | 31 Millimeter 1.77 kN Fatigue limit load, Cu FOR SALE.
What is NUP-2215 bearing interchange?
| Brand Name: | CONSOLIDATED BEARING |
| Model Number: | NUP-2215 |
| Pilot Type: | 76.0 LB |
| Rotation: | Flange Mount |
| Integral Valve Configuration: | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 25.5 |
| Relief Valve Setting: | N/A |
| Shaft End Pressure [Max: | 2500 |
| Port Size: | 5/16 in |
| Shaft End Flow @ RPM: | 25 gal/min @ 1200 rpm, 37.5 gal/min @ 1800 rpm |
Product Details
| Pilot Type | 76.0 LB |
| Rotation | Flange Mount |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 25.5 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Port Size | 5/16 in |
| Shaft End Flow @ RPM | 25 gal/min @ 1200 rpm, 37.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft Key | 1.25 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 37.5 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Code 61 |
| Shaft Dia. | 2 7/8 in |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 3.4 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.9 |
| Mounting | SAE C, 2 Bolt |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Code 61 |
| Port Type | N/A |
| Manufacturer Part No. | 3525V25A17-1AC22R |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| Model No. | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Weight | N/A |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |