1.772 Inch | 45 Millimeter x 3.346 Inch | 85 Millimeter x 0.748 Inch | 19 Millimeter CONSOLIDATED BEARING QJ-209 P/6 Precision Ball Bearings
1.772 Inch | 45 Millimeter x 3.346 Inch | 85 Millimeter x 0.748 Inch | 19 Millimeter CONSOLIDATED BEARING QJ-209 P/6 Precision Ball Bearings manufacturer EC41444H206 Bearing number and global supplier of reliable ball 1.772 Inch | 45 Millimeter x 3.346 Inch | 85 Millimeter x 0.748 Inch | 19 Millimeter and roller ... 1.772 Inch | 45 Millimeter x 3.346 Inch | 85 Millimeter x 0.748 Inch | 19 Millimeter CONSOLIDATED BEARING QJ-209 P/6 Precision Ball Bearings Industries Products Manufacturing BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. & Engineering and Agricultural Bearings designed to meet the unique requirements of our targeted industries.
What is QJ-209 P/6 bearing cross reference?
| Brand Name: | CONSOLIDATED BEARING |
| Model Number: | QJ-209 P/6 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | Piston Pumps |
| Weight: | PVB10 |
| Shaft End Pressure [Max: | 33.0 LB |
| Cover End Pressure [Max: | Flange Mount |
| Port Orientation - Cover End: | Right Hand (CW) |
| Pressure Port Size, Cover End: | PVB10-RSY-41-CG 30 |
| Shaft Dia.: | SAE |
| Relief Valve Setting: | Variable Displacement Open Circuit |
Product Details
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | Piston Pumps |
| Weight | PVB10 |
| Shaft End Pressure [Max | 33.0 LB |
| Cover End Pressure [Max | Flange Mount |
| Port Orientation - Cover End | Right Hand (CW) |
| Pressure Port Size, Cover End | PVB10-RSY-41-CG 30 |
| Shaft Dia. | SAE |
| Relief Valve Setting | Variable Displacement Open Circuit |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | SAE-8 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 41 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | SAE-20 |
| Shaft End Flow @ RPM | 0.875 in |
| Port Orientation - Shaft End | Straight w/ Key |
| Pressure Port Size, Shaft End | 10 / 1750 |
| Pilot Type | SAE-20 |
| Mounting | Single Shaft |
| Model No. | Pressure Compensator |
| Port Type | Side Port |
| Rotation | Buna-N |
| Manufacturer Part No. | PVB10-RSY-41-CG 30 |
| Shaft Key | 3000 psi |
| Integral Valve Configuration | 10 |
| Port Size | SAE B, 2 Bolt |
| Control Location | N/A |
| Displacement Type | Variable |
| Displacement Zone | One Side of Center |
| Special Design Option | N/A |
| Displacement (in³/rev) | 1.29 |
| Pressure Adjustment [Max | 3000 psi |
| Pressure Adjustment [Min | 250 psi |
| Pressure Compensator Variation | Remotely Adjustable Pressure Setting |
| Maximum Displacement Adjustment | No |