3.15 Inch | 80 Millimeter x 6.693 Inch | 170 Millimeter x 1.535 Inch | 39 Millimeter CONSOLIDATED BEARING NU-316 M W/23 Cylindrical Roller Bearings
What is BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. 3.15 Inch | 80 Millimeter x 6.693 Inch | 170 Millimeter x 1.535 Inch | 39 Millimeter CONSOLIDATED BEARING NU-316 M W/23 Cylindrical Roller Bearings in mechanical engineering? 900 rpm Oil Lubrication - M/N Seal CONSOLIDATED BEARING Manufacturing Service . Upload 3.15 Inch | 80 Millimeter x 6.693 Inch | 170 Millimeter x 1.535 Inch | 39 Millimeter your CAD file for an instant.
What is NU-316 M W/23 bearing interchange?
| Brand Name: | CONSOLIDATED BEARING |
| Model Number: | NU-316 M W/23 |
| Port Size: | 75.0 LB |
| Cover End Pressure [Max: | 3000 |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Shaft Key: | 3520VQ30A11-1CC20 |
| Mounting: | 3 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CW from Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 16.5 |
| Port Type: | Standard Pilot |
Product Details
| Port Size | 75.0 LB |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft Key | 3520VQ30A11-1CC20 |
| Mounting | 3 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 16.5 |
| Port Type | Standard Pilot |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.2 |
| Pilot Type | 3520VQ |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ30A11-1CC20 |
| Model No. | 2500 |
| Weight | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |
| Relief Valve Setting | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 45 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 6 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Rotation | N/A |
| Shaft Dia. | 11 gal/min @ 1200 rpm, 16.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |