2.559 Inch | 65 Millimeter x 5.512 Inch | 140 Millimeter x 1.299 Inch | 33 Millimeter CONSOLIDATED BEARING NU-313 Cylindrical Roller Bearings
Enjoy High 2.559 Inch | 65 Millimeter x 5.512 Inch | 140 Millimeter x 1.299 Inch | 33 Millimeter Single Row Ball Bear Category Margins on Competitive CONSOLIDATED BEARING Pricing.Great BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Wholesale Products at Low Costs.
What is NU-313 bearing cross reference?
| Brand Name: | CONSOLIDATED BEARING |
| Model Number: | NU-313 |
| Pressure Port Size, Cover End: | 32.0 LB |
| Shaft End Flow @ RPM: | Foot Mounted |
| Port Size: | Left Hand (CCW) |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 25VQ17AF-1A20-LH |
| Weight: | 1 1/2 |
| Port Type: | Flange |
| Port Orientation - Shaft End: | 3/16 in |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 20 |
Product Details
| Pressure Port Size, Cover End | 32.0 LB |
| Shaft End Flow @ RPM | Foot Mounted |
| Port Size | Left Hand (CCW) |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 25VQ17AF-1A20-LH |
| Weight | 1 1/2 |
| Port Type | Flange |
| Port Orientation - Shaft End | 3/16 in |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 20 |
| Model No. | 17 gpm @ 1200 rpm |
| Shaft Dia. | 1 |
| Rotation | 0.875 in |
| Port Orientation - Cover End | Straight w/ Key |
| Cover End Pressure [Max | 25.5 gpm @ 1800 rpm |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 25VQ |
| Pilot Type | 2.31 in |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Manufacturer Part No. | 25VQ17AF-1A20-LH |
| Relief Valve Setting | Buna-N |
| Pressure Port Size, Shaft End | 2500 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 psi |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 25 1/2 |
| Mounting | A |
| Shaft Key | SAE B, 2 Bolt |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Outlet Port Position | Opposite Inlet Port |
| Displacement (in³/rev) | 3.37 |