5.512 Inch | 140 Millimeter x 9.843 Inch | 250 Millimeter x 2.677 Inch | 68 Millimeter CONSOLIDATED BEARING NU-2228 M Cylindrical Roller Bearings
Manufacturers of all CONSOLIDATED BEARING are represented in our partial list of clients. Contact BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Gary for a complete 5.512 Inch | 140 Millimeter x 9.843 Inch | 250 Millimeter x 2.677 Inch | 68 Millimeter CONSOLIDATED BEARING NU-2228 M Cylindrical Roller Bearings list of clients 425,9 Kg Weight and 5.512 Inch | 140 Millimeter x 9.843 Inch | 250 Millimeter x 2.677 Inch | 68 Millimeter projects.
What is NU-2228 M bearing interchange?
| Brand Name: | CONSOLIDATED BEARING |
| Model Number: | NU-2228 M |
| Shaft End Pressure [Max: | 18.0 LB |
| Port Type: | Flange Mount |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 13 gal/min @ 1200 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End: | 1.25 |
| Model No.: | NPT |
| Manufacturer Part No.: | N/A |
| Shaft Key: | 11 |
Product Details
| Shaft End Pressure [Max | 18.0 LB |
| Port Type | Flange Mount |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 13 gal/min @ 1200 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 1.25 |
| Model No. | NPT |
| Manufacturer Part No. | N/A |
| Shaft Key | 11 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 13 gpm @ 1200 rpm |
| Relief Valve Setting | 0.73 in |
| Port Orientation - Cover End | 11 Tooth Splined |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 19.5 gpm @ 1750 rpm |
| Port Size | V20 |
| Shaft Dia. | 1 1/4 in |
| Port Orientation - Shaft End | Single |
| Rotation | 3/4 in NPT |
| Shaft End Flow @ RPM | Buna-N |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 2400 |
| Cover End Pressure [Max | 2200 psi |
| Pilot Type | 19 1/2 |
| Weight | P |
| Mounting | SAE A, 2 Bolt |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | P |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Outlet Port Position | Opposite Inlet Port |
| Displacement (in³/rev) | 2.6 |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 38A |