2.559 Inch | 65 Millimeter x 3.543 Inch | 90 Millimeter x 0.984 Inch | 25 Millimeter CONSOLIDATED BEARING NKI-65/25 C/2 Needle Non Thrust Roller Bearings
What is BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. the best 75 mm Shaft Size place to Split Cylindrical Re Bearing Type buy 2.559 Inch | 65 Millimeter x 3.543 Inch | 90 Millimeter x 0.984 Inch | 25 Millimeter CONSOLIDATED BEARING NKI-65/25 C/2 Needle Non Thrust Roller Bearings online? CONSOLIDATED BEARING Manufacturing Service 2.559 Inch | 65 Millimeter x 3.543 Inch | 90 Millimeter x 0.984 Inch | 25 Millimeter .
What is NKI-65/25 C/2 bearing interchange?
| Brand Name: | CONSOLIDATED BEARING |
| Model Number: | NKI-65/25 C/2 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 45 |
| Pilot Type: | Flange Mount |
| Shaft Dia.: | Right Hand (CW) |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 135° CW from Inlet |
| Port Size: | 3 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 1.67 |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 1 1/4 in Flange |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
Product Details
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 45 |
| Pilot Type | Flange Mount |
| Shaft Dia. | Right Hand (CW) |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| Port Size | 3 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.67 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 5.96 |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ30A8-86DD20 |
| Rotation | 3520VQ |
| Shaft Key | 3 in |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Shaft End Flow @ RPM | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |
| Weight | SAE C, 2 Bolt |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 12 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Mounting | 2500 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Port Type | N/A |
| Model No. | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |