0.984 Inch | 25 Millimeter x 2.047 Inch | 52 Millimeter x 0.591 Inch | 15 Millimeter CONSOLIDATED BEARING NJ-205E C/3 Cylindrical Roller Bearings
What is 0.984 Inch | 25 Millimeter x 2.047 Inch | 52 Millimeter x 0.591 Inch | 15 Millimeter CONSOLIDATED BEARING NJ-205E C/3 Cylindrical Roller Bearings 0.984 Inch | 25 Millimeter x 2.047 Inch | 52 Millimeter x 0.591 Inch | 15 Millimeter in mechanical engineering? CONSOLIDATED BEARING BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Manufacturing Service . Upload your CAD file 5900 r/min (Grease) Lubrication Speed for an instant.
What is NJ-205E C/3 bearing cross reference?
| Brand Name: | CONSOLIDATED BEARING |
| Model Number: | NJ-205E C/3 |
| Model No.: | 45.0 LB |
| Rotation: | Flange Mount |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 4.12 |
| Cover End Pressure [Max: | 2000 |
| Pressure Port Size, Cover End: | 3/4 in Flange |
| Mounting: | Flange |
| Relief Valve Setting: | N/A |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
Product Details
| Model No. | 45.0 LB |
| Rotation | Flange Mount |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.12 |
| Cover End Pressure [Max | 2000 |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Mounting | Flange |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft End Flow @ RPM | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CCW from Inlet |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.8 |
| Shaft Key | 1.9375 in |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Port Type | 2500 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 21 |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ21A14-1CB20 |
| Pilot Type | Single Shaft Seal |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |
| Weight | 2700 |
| Port Size | 2500 |
| Shaft Dia. | N/A |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 31.5 |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |