1.575 Inch | 40 Millimeter x 1.772 Inch | 45 Millimeter x 0.669 Inch | 17 Millimeter CONSOLIDATED BEARING K-40 X 45 X 17 Needle Non Thrust Roller Bearings
We 1.575 Inch | 40 Millimeter x 1.772 Inch | 45 Millimeter x 0.669 Inch | 17 Millimeter Provide Extensive 1.575 Inch | 40 Millimeter x 1.772 Inch | 45 Millimeter x 0.669 Inch | 17 Millimeter CONSOLIDATED BEARING K-40 X 45 X 17 Needle Non Thrust Roller Bearings Selection BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. And 7 Width (mm) Competitive Wholesale Pricing.
What is K-40 X 45 X 17 bearing cross reference?
| Brand Name: | CONSOLIDATED BEARING |
| Model Number: | K-40 X 45 X 17 |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 18.0 LB |
| Pilot Type: | Flange Mount |
| Port Size: | Left Hand (CCW) |
| Relief Valve Setting: | 1 1/4 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | NPT |
| Weight: | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM: | 22 |
| Model No.: | 9 gpm @ 1200 rpm |
Product Details
| Pressure Port Size, Shaft End | 18.0 LB |
| Pilot Type | Flange Mount |
| Port Size | Left Hand (CCW) |
| Relief Valve Setting | 1 1/4 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | NPT |
| Weight | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 22 |
| Model No. | 9 gpm @ 1200 rpm |
| Shaft Dia. | 0.73 in |
| Manufacturer Part No. | 11 Tooth Splined |
| Rotation | 13.5 gpm @ 1800 rpm |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | V20 |
| Cover End Pressure [Max | 1 1/4 in |
| Shaft Key | 3/4 in NPT |
| Port Type | Buna-N |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2800 |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 psi |
| Port Orientation - Shaft End | 13 1/2 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | P |
| Pressure Port Size, Cover End | SAE A, 2 Bolt |
| Mounting | P |
| Port Orientation - Cover End | 1 |
| Integral Valve Configuration | Flow Control & Relief |
| Displacement (in³/rev) | 1.81 |
| Integral Valve Flow Rate | 6 gal/min |
| Integral Valve Relief Setting | 1500 psi |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 38C |