CONSOLIDATED BEARING 6212-ZNR C/3 Single Row Ball Bearings
Manufacturers of all CONSOLIDATED BEARING are represented in our partial 11.4 f0 list of clients. Contact Gary for a complete CONSOLIDATED BEARING 6212-ZNR C/3 Single Row Ball Bearings list of 0.3 (Refer.)Mass(g) clients and BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. projects.
What is 6212-ZNR C/3 bearing interchange?
| Brand Name: | CONSOLIDATED BEARING |
| Model Number: | 6212-ZNR C/3 |
| Integral Valve Configuration: | N/A |
| Relief Valve Setting: | N/A |
| Port Size: | Right Hand (CW) |
| Port Type: | V2020-1F13S11S-1DD30 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 16.5 |
| Shaft Dia.: | Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 3/4 in SAE O-Ring |
| Pilot Type: | N/A |
Product Details
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Port Size | Right Hand (CW) |
| Port Type | V2020-1F13S11S-1DD30 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 16.5 |
| Shaft Dia. | Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 3/4 in SAE O-Ring |
| Pilot Type | N/A |
| Model No. | 0.875 in |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Mounting | V2020 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 19.5 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.59 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.22 |
| Weight | N/A |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Rotation | Single Shaft Seal |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| Shaft Key | 2500 |
| Shaft End Pressure [Max | 2200 |
| Shaft End Flow @ RPM | 13 gal/min @ 1200 rpm, 19.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in SAE O-Ring |
| Manufacturer Part No. | V2020-1F13S11S-1DD30 |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |