CONSOLIDATED BEARING 6008 NR Single Row Ball Bearings
CONSOLIDATED BEARING 6008 NR Single Row Ball Bearings Industries and Applications 21,17 kN Basic dynamic load rating (C) ? We sell discount CONSOLIDATED BEARING online as BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. well as cheap 25x52x20.6 machinery parts.
What is 6008 NR bearing cross reference?
| Brand Name: | CONSOLIDATED BEARING |
| Model Number: | 6008 NR |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 12 |
| Weight: | Flange Mount |
| Shaft Dia.: | Right Hand (CW) |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Manufacturer Part No.: | 2520VQ12A8-1AA20 |
| Port Size: | Flange |
| Pressure Port Size, Cover End: | 3/4 in Flange |
| Shaft End Pressure [Max: | 3000 |
Product Details
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 12 |
| Weight | Flange Mount |
| Shaft Dia. | Right Hand (CW) |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ12A8-1AA20 |
| Port Size | Flange |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Port Type | 0.875 in |
| Pilot Type | Straight w/ Key |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.5 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Mounting | N/A |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.7 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 18 |
| Model No. | N/A |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Shaft Key | 2700 |
| Shaft End Flow @ RPM | 12 gal/min @ 1200 rpm, 18 gal/min @ 1800 rpm |
| Rotation | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |