CONSOLIDATED BEARING 315-ZZ Single Row Ball Bearings
CONSOLIDATED BEARING 315-ZZ Single Row Ball Bearings SEARCH - Whether it's agriculture or 3.5 mm b construction equipment 90 mm d your working on, 3,600 rpm Limiting Speed - Grease Has theCONSOLIDATED BEARING BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. you need.
What is 315-ZZ bearing cross reference?
| Brand Name: | CONSOLIDATED BEARING |
| Model Number: | 315-ZZ |
| Relief Valve Setting: | 32.0 LB |
| Cover End Pressure [Max: | Flange Mount |
| Shaft Dia.: | Right Hand (CW) |
| Weight: | 25VQ12A-11A20 |
| Shaft Key: | 1 1/2 |
| Rotation: | Flange |
| Model No.: | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM: | 20 |
Product Details
| Relief Valve Setting | 32.0 LB |
| Cover End Pressure [Max | Flange Mount |
| Shaft Dia. | Right Hand (CW) |
| Weight | 25VQ12A-11A20 |
| Shaft Key | 1 1/2 |
| Rotation | Flange |
| Model No. | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 20 |
| Port Orientation - Shaft End | 12 gpm @ 1200 rpm |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 11 |
| Port Size | 0.875 in |
| Port Type | 13 Tooth Splined |
| Shaft End Pressure [Max | 18 gpm @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Shaft End | 25VQ |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1 3/8 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | None |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 1 in Flange |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Pilot Type | 2700 |
| Pressure Port Size, Cover End | 3000 psi |
| Manufacturer Part No. | 25VQ12A-11A20 |
| Mounting | A |
| Port Orientation - Cover End | SAE B, 2 Bolt |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Outlet Port Position | Opposite Inlet Port |
| Displacement (in³/rev) | 2.45 |