CONSOLIDATED BEARING 29348 M Thrust Roller Bearing
CONSOLIDATED BEARING offers AST40 5040 Bearing number a BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. CONSOLIDATED BEARING 29348 M Thrust Roller Bearing selection of Genuine CONSOLIDATED BEARING 0.600 ID Chamfer Length (Ci) at Wholesale 55.000 Bearing Outside Diameter, Nominal(Do) Prices. We are a CONSOLIDATED BEARING 29348 M Thrust Roller Bearing Certified Parts Retailer
What is 29348 M bearing interchange?
| Brand Name: | CONSOLIDATED BEARING |
| Model Number: | 29348 M |
| Weight: | 45.0 LB |
| Pilot Type: | Flange Mount |
| Shaft Dia.: | Right Hand (CW) |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Integral Valve Configuration: | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 7.5 |
| Shaft Key: | 1/4 in |
| Pressure Port Size, Cover End: | 3/4 in Code 61 |
Product Details
| Weight | 45.0 LB |
| Pilot Type | Flange Mount |
| Shaft Dia. | Right Hand (CW) |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 7.5 |
| Shaft Key | 1/4 in |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Code 61 |
| Port Type | 0.875 in |
| Manufacturer Part No. | 2520V21A5-1CA22R |
| Port Size | 2520V |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Mounting | Buna-N |
| Rotation | 1800 |
| Shaft End Flow @ RPM | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Code 61 |
| Model No. | Single Shaft Seal |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 31.5 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.1 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.1 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |