5.512 Inch | 140 Millimeter x 8.268 Inch | 210 Millimeter x 2.087 Inch | 53 Millimeter CONSOLIDATED BEARING 23028-KM C/4 Spherical Roller Bearings
5.512 Inch | 140 Millimeter x 8.268 Inch | 210 Millimeter x 2.087 Inch | 53 Millimeter CONSOLIDATED BEARING 23028-KM C/4 Spherical Roller Bearings Industries and Applications ? We sell discount CONSOLIDATED BEARING online as well BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. as 5.512 Inch | 140 Millimeter x 8.268 Inch | 210 Millimeter x 2.087 Inch | 53 Millimeter 100 mm D 20,64 mm B2 cheap machinery parts.
What is 23028-KM C/4 bearing cross reference?
| Brand Name: | CONSOLIDATED BEARING |
| Model Number: | 23028-KM C/4 |
| Shaft End Flow @ RPM: | 38 gal/min @ 1200 rpm, 57 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Shaft End: | 1 1/4 in Flange |
| Rotation: | Right Hand (CW) |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 16.5 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 135° CW from Inlet |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 7.4 |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Manufacturer Part No.: | 3520VQ38A11-11DD20 |
Product Details
| Shaft End Flow @ RPM | 38 gal/min @ 1200 rpm, 57 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 16.5 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 7.4 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ38A11-11DD20 |
| Port Size | 1.25 in |
| Model No. | 14 Tooth Splined |
| Shaft Dia. | 3520VQ |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.2 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 57 |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Weight | 2400 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Pilot Type | 12/24 |
| Port Type | 2500 |
| Mounting | 2400 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Shaft Key | 11 gal/min @ 1200 rpm, 16.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Max | 1.248 in |
| Major Diameter [Min | 1.247 in |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |