TIMKEN LM11949-90019 Tapered Roller Bearing Assemblies
TIMKEN LM11949-90019 Tapered Roller Bearing Assemblies manufacturer and global BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. supplier of reliable ball and roller ... TIMKEN LM11949-90019 Tapered Roller Bearing Assemblies Industries Products Manufacturing & Engineering Needle Keyword String and Agricultural Bearings designed Needle Roller Bearin Rolling Element to meet the unique requirements of our targeted industries.
What is LM11949-90019 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | LM11949-90019 |
| Mounting: | 45.0 LB |
| Shaft End Flow @ RPM: | Flange Mount |
| Minor Diameter [Max: | Left Hand (CCW) |
| Minor Diameter [Min: | 2520VQ12A5-1AA20-LH |
| Controlled Flow Rate: | 2 1/2 |
| Shaft End Pressure [Max: | 3000 |
| Spline Description: | 3/16 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 18 |
Product Details
| Mounting | 45.0 LB |
| Shaft End Flow @ RPM | Flange Mount |
| Minor Diameter [Max | Left Hand (CCW) |
| Minor Diameter [Min | 2520VQ12A5-1AA20-LH |
| Controlled Flow Rate | 2 1/2 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Spline Description | 3/16 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 18 |
| Port Size | 0.875 in |
| Cover End Flow @ RPM | Straight w/ Key |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Weight | 1.9375 in |
| Rotation | Buna-N |
| Shaft Seal Type | 2700 |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Port Type | SAE B, 2 Bolt |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ12A5-1AA20-LH |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft End RPM [Max | 2700 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.45 |
| Cover End RPM [Max | N/A |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.1 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 7.5 |
| Model No. | N/A |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Relief Valve Setting | 12 gal/min @ 1200 rpm, 18 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |