SEALMASTER ERX-8 XLO Insert Bearings Cylindrical OD
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | ERX-8 XLO |
| Pilot Type: | 45.0 LB |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | Flange Mount |
| Cover End Flow @ RPM: | Left Hand (CCW) |
| Model No.: | 2520VQ17A11-1CC20LH |
| Port Orientation - Cover End: | 2 1/2 |
| Port Size: | Flange |
| Port Orientation - Shaft End: | 3/16 in |
| Shaft End RPM [Max: | Standard Pilot |
Product Details
| Pilot Type | 45.0 LB |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | Flange Mount |
| Cover End Flow @ RPM | Left Hand (CCW) |
| Model No. | 2520VQ17A11-1CC20LH |
| Port Orientation - Cover End | 2 1/2 |
| Port Size | Flange |
| Port Orientation - Shaft End | 3/16 in |
| Shaft End RPM [Max | Standard Pilot |
| Minor Diameter | 0.875 in |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Shaft Key | 2520VQ |
| Mounting Flange | 1 15/16 in |
| Cover End RPM [Max | Buna-N |
| Port Type | 2500 |
| Max. RPM [Max | N/A |
| Spline Description | SAE B, 2 Bolt |
| Major Diameter [Min | Single Shaft Seal |
| Shaft End Flow @ RPM | N/A |
| Major Diameter [Max | 2700 |
| Pressure Port Size, Cover End | 2500 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft Length | 11 gal/min @ 1200 rpm, 16.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Shaft Seal Type | N/A |
| Mounting | N/A |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | N/A |
| Seal Material | 17 gal/min @ 1200 rpm, 25.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Cover End Pressure [Max | 2520VQ17A11-1CC20LH |
| Rotation | 3000 |
| Minor Diameter [Min | 3000 |
| Weight | 16.5 |
| Shaft Dia. | 25.5 |
| Manufacturer Part No. | w/o Integral Valves |
| Integral Valve Configuration | Outlet 45° CW from Inlet |
| Pump Series | Outlet Inline w/Inlet |
| Shaft End Pressure [Max | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.22 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 3.37 |