2.438 Inch | 61.925 Millimeter x 4 Inch | 101.6 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter SEALMASTER ERPB 207-C2 Pillow Block Bearings
Browse 2.438 Inch | 61.925 Millimeter x 4 Inch | 101.6 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter SEALMASTER ERPB 207-C2 Pillow Block Bearings Categories 2.438 Inch | 61.925 Millimeter x 4 Inch | 101.6 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter in the Manufacturers 41.28 mm B Online BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Free. including SEALMASTER Bearing.
What is ERPB 207-C2 bearing interchange?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | ERPB 207-C2 |
| Integral Valve Configuration: | 95.0 LB |
| Pump Series: | Flange Mount |
| Mounting: | Right Hand (CW) |
| Relief Valve Setting: | 4520VQ50A8-1AA20 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 3 1/2 |
| Shaft Length: | Flange |
| Model No.: | 5/16 in |
| Cover End RPM [Max: | Standard Pilot |
Product Details
| Integral Valve Configuration | 95.0 LB |
| Pump Series | Flange Mount |
| Mounting | Right Hand (CW) |
| Relief Valve Setting | 4520VQ50A8-1AA20 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 3 1/2 |
| Shaft Length | Flange |
| Model No. | 5/16 in |
| Cover End RPM [Max | Standard Pilot |
| Shaft Key | 1.25 in |
| Port Type | Straight w/ Key |
| Minor Diameter [Min | 4520VQ |
| Spline Description | 1.9375 in |
| Port Size | Buna-N |
| Weight | 2200 |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | SAE C, 2 Bolt |
| Shaft End RPM [Max | Single Shaft Seal |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Pressure Port Size, Cover End | 2200 |
| Minor Diameter | 2200 |
| Port Orientation - Cover End | N/A |
| Minor Diameter [Max | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
| Manufacturer Part No. | N/A |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Mounting Flange | N/A |
| Shaft Seal Type | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | N/A |
| Seal Material | 50 gal/min @ 1200 rpm, 75 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft End Pressure [Max | 4520VQ50A8-1AA20 |
| Major Diameter [Min | 3000 |
| Shaft Dia. | 2500 |
| Port Orientation - Shaft End | 12 |
| Max. RPM [Max | 75 |
| Cover End Pressure [Max | w/o Integral Valves |
| Rotation | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Pilot Type | Outlet Opposite Inlet |
| Shaft Type | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/2 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.67 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 9.9 |