2.688 Inch | 68.275 Millimeter x 4.5 Inch | 114.3 Millimeter x 3.125 Inch | 79.38 Millimeter SEALMASTER ERPB 211-C2 Pillow Block Bearings
YOU’LL FIND AN EXTENSIVE Baldor-Dodge Brand SELECTION OF BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Steel Bearing Outer Ring Material 2.688 Inch | 68.275 Millimeter x 4.5 Inch | 114.3 Millimeter x 3.125 Inch | 79.38 Millimeter SEALMASTER ERPB 211-C2 Pillow Block Bearings 2.688 Inch | 68.275 Millimeter x 4.5 Inch | 114.3 Millimeter x 3.125 Inch | 79.38 Millimeter FOR SALE.
What is ERPB 211-C2 bearing interchange?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | ERPB 211-C2 |
| Minor Diameter: | Blue |
| Mounting Flange: | 0.0 LB |
| Mounting: | Right Hand (CW) |
| Shaft Dia.: | 25.83 gal/min |
| Port Orientation - Cover End: | 32 |
| Shaft Length: | 25S |
| Spline Description: | Single |
| Shaft Seal Type: | Buna-N |
Product Details
| Minor Diameter | Blue |
| Mounting Flange | 0.0 LB |
| Mounting | Right Hand (CW) |
| Shaft Dia. | 25.83 gal/min |
| Port Orientation - Cover End | 32 |
| Shaft Length | 25S |
| Spline Description | Single |
| Shaft Seal Type | Buna-N |
| Cover End RPM [Max | 0.57 in |
| Max. RPM [Max | 4496 psi |
| Integral Valve Configuration | 4 in |
| Major Diameter [Min | Single Shaft Seal |
| Controlled Flow Rate | 5 3/4 in |
| Shaft End Pressure [Max | 3.05 |
| Pump Series | SAE B, 2 Bolt |