2.5 Inch | 63.5 Millimeter x 4 Inch | 101.6 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter SEALMASTER ERPB 208-C2 Pillow Block Bearings
2.5 Inch | 63.5 Millimeter x 4 Inch | 101.6 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter SEALMASTER ERPB 208-C2 Pillow Block Bearings Product Brochures BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. , 62 mm da min SEALMASTER Bearing Manufacturing Service . Get Your Free. 2.5 Inch | 63.5 Millimeter x 4 Inch | 101.6 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter
What is ERPB 208-C2 bearing interchange?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | ERPB 208-C2 |
| Seal Material: | 45.0 LB |
| Shaft Seal Type: | Flange Mount |
| Mounting: | Right Hand (CW) |
| Cover End RPM [Max: | 2520VQ12C8-11AA20 |
| Port Type: | 2 1/2 |
| Shaft Length: | Flange |
| Minor Diameter [Min: | N/A |
| Shaft Type: | Standard Pilot |
Product Details
| Seal Material | 45.0 LB |
| Shaft Seal Type | Flange Mount |
| Mounting | Right Hand (CW) |
| Cover End RPM [Max | 2520VQ12C8-11AA20 |
| Port Type | 2 1/2 |
| Shaft Length | Flange |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Shaft Type | Standard Pilot |
| Controlled Flow Rate | 0.875 in |
| Relief Valve Setting | 13 Tooth Splined |
| Model No. | 2520VQ |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 1.375 in |
| Port Orientation - Cover End | Buna-N |
| Minor Diameter [Max | 2700 |
| Rotation | 0.715 in |
| Minor Diameter | SAE B, 2 Bolt |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | Single Shaft Seal |
| Integral Valve Configuration | 16/32 |
| Cover End Pressure [Max | 2700 |
| Shaft End RPM [Max | 2700 |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| Manufacturer Part No. | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
| Port Orientation - Shaft End | 0.873 in |
| Port Size | 0.872 in |
| Spline Description | N/A |
| Pilot Type | N/A |
| Mounting Flange | N/A |
| Weight | 12 gal/min @ 1200 rpm, 18 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft End Pressure [Max | 2520VQ12C8-11AA20 |
| Pump Series | 3000 |
| Shaft Key | 3000 |
| Major Diameter [Max | 12 |
| Max. RPM [Max | 18 |
| Shaft End Flow @ RPM | w/o Integral Valves |
| Pressure Port Size, Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Shaft Dia. | Outlet Opposite Inlet |
| Major Diameter [Min | 1 1/16 in SAE O-Ring |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 5/16 in SAE O-Ring |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.67 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.45 |