2.5 Inch | 63.5 Millimeter x 4 Inch | 101.6 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter SEALMASTER ERPB 208-2 Pillow Block Bearings
With BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. 2.5 Inch | 63.5 Millimeter x 4 Inch | 101.6 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter over 10170 full-service stores, our 2.5 Inch | 63.5 Millimeter x 4 Inch | 101.6 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter SEALMASTER ERPB 208-2 Pillow Block Bearings inventory is extensive and our parts are priced right. within C0-Medium Internal Clearance 24 hours. This helps you Single Row Ball Bear Category maximize your productivity by saving time and your hard-earned dollars.
What is ERPB 208-2 bearing cross reference?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | ERPB 208-2 |
| Shaft Type: | 45.0 LB |
| Manufacturer Part No.: | Flange Mount |
| Weight: | Left Hand (CCW) |
| Controlled Flow Rate: | 2520VQP21A11-11AA3F-20LH |
| Port Orientation - Shaft End: | 2 1/2 |
| Minor Diameter: | Flange |
| Pressure Port Size, Cover End: | N/A |
| Shaft Key: | Standard Pilot |
Product Details
| Shaft Type | 45.0 LB |
| Manufacturer Part No. | Flange Mount |
| Weight | Left Hand (CCW) |
| Controlled Flow Rate | 2520VQP21A11-11AA3F-20LH |
| Port Orientation - Shaft End | 2 1/2 |
| Minor Diameter | Flange |
| Pressure Port Size, Cover End | N/A |
| Shaft Key | Standard Pilot |
| Spline Description | 0.875 in |
| Cover End Pressure [Max | 13 Tooth Splined |
| Shaft End Pressure [Max | 2520VQ |
| Rotation | 1.375 in |
| Pump Series | Buna-N |
| Major Diameter [Max | 2500 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 0.715 in |
| Cover End RPM [Max | SAE B, 2 Bolt |
| Port Type | Single Shaft Seal |
| Mounting Flange | 16/32 |
| Shaft End Flow @ RPM | 2700 |
| Relief Valve Setting | 2500 |
| Port Orientation - Cover End | 3 gal/min |
| Model No. | 11 gal/min @ 1200 rpm, 16.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pilot Type | 0.873 in |
| Mounting | 0.872 in |
| Shaft Dia. | N/A |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| Minor Diameter [Max | 1500 psi |
| Major Diameter [Min | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Integral Valve Configuration | 2520VQP21A11-11AA3F-20LH |
| Cover End Flow @ RPM | 3000 |
| Minor Diameter [Min | 3000 |
| Seal Material | 16.5 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 31.5 |
| Shaft Seal Type | Priority Valve & Relief |
| Shaft Length | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Port Size | Outlet Opposite Inlet |
| Max. RPM [Max | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.22 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.12 |