SEALMASTER ER-210TM Insert Bearings Cylindrical OD
Online SEALMASTER ER-210TM Insert Bearings Cylindrical OD Expert.More Choices. SEALMASTER ER-210TM Insert Bearings Cylindrical OD 2 mm ra max in Stock & B00308 Product Group Ready to BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. NTN Brand Ship Now!
What is ER-210TM bearing interchange?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | ER-210TM |
| Port Type: | 75.0 LB |
| Max. RPM [Max: | Flange Mount |
| Shaft Dia.: | Right Hand (CW) |
| Spline Description: | 3520V30A8-1AA22R |
| Major Diameter [Max: | 3 |
| Shaft Seal Type: | Flange |
| Pressure Port Size, Cover End: | 3/4 in Code 61 |
| Cover End Flow @ RPM: | 22 |
Product Details
| Port Type | 75.0 LB |
| Max. RPM [Max | Flange Mount |
| Shaft Dia. | Right Hand (CW) |
| Spline Description | 3520V30A8-1AA22R |
| Major Diameter [Max | 3 |
| Shaft Seal Type | Flange |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Code 61 |
| Cover End Flow @ RPM | 22 |
| Pilot Type | Standard Pilot |
| Port Size | 1.25 in |
| Shaft End Flow @ RPM | Straight w/ Key |
| Shaft Type | 3520V |
| Major Diameter [Min | 2.875 in |
| Shaft Key | Double |
| Minor Diameter [Max | Buna-N |
| Shaft End RPM [Max | 1800 |
| Weight | N/A |
| Relief Valve Setting | SAE C, 2 Bolt |
| Seal Material | Single Shaft Seal |
| Pump Series | N/A |
| Mounting Flange | Motor |
| Minor Diameter [Min | 1800 |
| Minor Diameter | 1800 |
| Shaft Length | N/A |
| Manufacturer Part No. | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | N/A |
| Shaft End Pressure [Max | N/A |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Mounting | N/A |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |
| Cover End Pressure [Max | 3520V30A8-1AA22R |
| Cover End RPM [Max | 4 Bolt Flange Per SAE J518C W/ English Threads |
| Controlled Flow Rate | 3000 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Model No. | 12 |
| Rotation | 45 |
| Outlet Port Position [Rear | 135° CCW From Inlet Port |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Code 61 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.7 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 5.9 |