SEALMASTER ER-20RC Insert Bearings Cylindrical OD
What is SEALMASTER ER-20RC Insert Bearings Cylindrical OD in mechanical engineering? SEALMASTER Bearing Normal Duty Bearing Duty Manufacturing BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. 2 Bolt Flange Housing Type Service . Upload D-Lock Ball Bearing Bearing Family your CAD file for an instant.
What is ER-20RC bearing cross reference?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | ER-20RC |
| Shaft Length: | 75.0 LB |
| Minor Diameter [Max: | Flange Mount |
| Shaft End Pressure [Max: | Right Hand (CW) |
| Port Size: | 3520VQ25A8-1AA20 |
| Integral Valve Configuration: | 3 |
| Port Type: | Flange |
| Seal Material: | 5/16 in |
| Shaft Dia.: | Standard Pilot |
Product Details
| Shaft Length | 75.0 LB |
| Minor Diameter [Max | Flange Mount |
| Shaft End Pressure [Max | Right Hand (CW) |
| Port Size | 3520VQ25A8-1AA20 |
| Integral Valve Configuration | 3 |
| Port Type | Flange |
| Seal Material | 5/16 in |
| Shaft Dia. | Standard Pilot |
| Shaft Key | 1.25 in |
| Pump Series | Straight w/ Key |
| Shaft Seal Type | 3520VQ |
| Mounting Flange | 2.5 in |
| Relief Valve Setting | Buna-N |
| Rotation | 2500 |
| Spline Description | N/A |
| Manufacturer Part No. | SAE C, 2 Bolt |
| Shaft Type | Single Shaft Seal |
| Shaft End Flow @ RPM | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 2500 |
| Port Orientation - Shaft End | 2500 |
| Cover End Pressure [Max | N/A |
| Model No. | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
| Pilot Type | N/A |
| Pressure Port Size, Cover End | N/A |
| Port Orientation - Cover End | N/A |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Mounting | 25 gal/min @ 1200 rpm, 37.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft End RPM [Max | 3520VQ25A8-1AA20 |
| Minor Diameter [Min | 3000 |
| Major Diameter [Max | 3000 |
| Max. RPM [Max | 12 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 37.5 |
| Cover End RPM [Max | w/o Integral Valves |
| Minor Diameter | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Cover End Flow @ RPM | Outlet Opposite Inlet |
| Weight | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.67 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.98 |