SEALMASTER ER-207C Insert Bearings Cylindrical OD
SEALMASTER ER-207C Insert Bearings Cylindrical OD Industries and BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Applications ? We sell 14.3 f0 discount SEALMASTER Bearing online 1.64 kN Fatigue limit load, Cu as well as cheap machinery parts.
What is ER-207C bearing interchange?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | ER-207C |
| Shaft Type: | 118.0 LB |
| Shaft Key: | Flange Mount |
| Model No.: | Right Hand (CW) |
| Pressure Port Size, Cover End: | 4535VQ60A30-1AA20 |
| Max. RPM [Max: | 4 |
| Pilot Type: | Flange |
| Relief Valve Setting: | 5/16 in |
| Port Orientation - Cover End: | Standard Pilot |
Product Details
| Shaft Type | 118.0 LB |
| Shaft Key | Flange Mount |
| Model No. | Right Hand (CW) |
| Pressure Port Size, Cover End | 4535VQ60A30-1AA20 |
| Max. RPM [Max | 4 |
| Pilot Type | Flange |
| Relief Valve Setting | 5/16 in |
| Port Orientation - Cover End | Standard Pilot |
| Major Diameter [Min | 1.25 in |
| Minor Diameter [Max | Straight w/ Key |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 4535VQ |
| Port Orientation - Shaft End | 1 15/16 in |
| Mounting Flange | Buna-N |
| Shaft End Pressure [Max | 2200 |
| Shaft Length | N/A |
| Major Diameter [Max | SAE C, 2 Bolt |
| Spline Description | Single Shaft Seal |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| Seal Material | 2200 |
| Shaft Dia. | 2200 |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| Rotation | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |
| Manufacturer Part No. | N/A |
| Shaft Seal Type | N/A |
| Minor Diameter | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | N/A |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Cover End Pressure [Max | 60 gal/min @ 1200 rpm, 90 gal/min @ 1800 rpm |
| Port Size | 4535VQ60A30-1AA20 |
| Minor Diameter [Min | 3000 |
| Pump Series | 2500 |
| Weight | 45 |
| Port Type | 90 |
| Shaft End Flow @ RPM | w/o Integral Valves |
| Controlled Flow Rate | Outlet Opposite Inlet |
| Mounting | Outlet Opposite Inlet |
| Cover End RPM [Max | 1 1/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/2 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 5.96 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 11.8 |