3.188 Inch | 80.975 Millimeter x 3.25 Inch | 82.55 Millimeter x 4 Inch | 101.6 Millimeter SEALMASTER EMP-51 Pillow Block Bearings
3.188 Inch | 80.975 Millimeter x 3.25 Inch | 82.55 Millimeter x 4 Inch | 101.6 Millimeter SEALMASTER EMP-51 Pillow Block Bearings manufacturer 3.188 Inch | 80.975 Millimeter x 3.25 Inch | 82.55 Millimeter x 4 Inch | 101.6 Millimeter and global supplier of reliable ball and BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. roller ... 3.188 Inch | 80.975 Millimeter x 3.25 Inch | 82.55 Millimeter x 4 Inch | 101.6 Millimeter SEALMASTER EMP-51 Pillow Block Bearings Industries Products Manufacturing & Engineering and Agricultural Bearings designed 5.1 kN Dynamic load, C to meet the unique requirements of our targeted industries.
What is EMP-51 bearing interchange?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | EMP-51 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 75.0 LB |
| Pilot Type: | Flange Mount |
| Shaft Seal Type: | Right Hand (CW) |
| Shaft Length: | 3520V38E5-11BD22R |
| Shaft End Pressure [Max: | 3 |
| Shaft Type: | Flange |
| Pressure Port Size, Cover End: | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM: | Standard Pilot |
Product Details
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 75.0 LB |
| Pilot Type | Flange Mount |
| Shaft Seal Type | Right Hand (CW) |
| Shaft Length | 3520V38E5-11BD22R |
| Shaft End Pressure [Max | 3 |
| Shaft Type | Flange |
| Pressure Port Size, Cover End | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | Standard Pilot |
| Port Type | 1.375 in |
| Shaft End RPM [Max | 14 Tooth Splined |
| Controlled Flow Rate | 3520V |
| Mounting | 2.3125 in |
| Rotation | Buna-N |
| Mounting Flange | 1800 |
| Relief Valve Setting | 1.055 in |
| Seal Material | SAE C, 2 Bolt |
| Major Diameter [Min | Single Shaft Seal |
| Pump Series | 12/24 |
| Shaft Dia. | 1800 |
| Major Diameter [Max | 1800 |
| Port Orientation - Cover End | N/A |
| Port Size | 5 gal/min @ 1200 rpm, 7.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Manufacturer Part No. | 1.25 in |
| Cover End RPM [Max | 1.247 in |
| Integral Valve Configuration | 1.06 in |
| Cover End Flow @ RPM | 1.05 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | N/A |
| Model No. | 38 gal/min @ 1200 rpm, 57 gal/min @ 1800 rpm |
| Max. RPM [Max | 3520V38E5-11BD22R |
| Minor Diameter [Min | 3000 |
| Minor Diameter [Max | 2500 |
| Port Orientation - Shaft End | 7.5 |
| Weight | 57 |
| Cover End Pressure [Max | N/A |
| Shaft Key | Outlet 135° CW from Inlet |
| Spline Description | Outlet 90° CCW from Inlet |
| Minor Diameter | 3/4 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Code 61 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.1 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 7.4 |