2.188 Inch | 55.575 Millimeter x 3.75 Inch | 95.25 Millimeter x 3 Inch | 76.2 Millimeter SEALMASTER DRPB 203-2 Pillow Block Bearings
Manufacturers of all SEALMASTER Bearing are represented in 2.188 Inch | 55.575 Millimeter x 3.75 Inch | 95.25 Millimeter x 3 Inch | 76.2 Millimeter our partial list 222 mm L of 68 mm L1 clients. Contact Gary for a complete 2.188 Inch | 55.575 Millimeter x 3.75 Inch | 95.25 Millimeter x 3 Inch | 76.2 Millimeter SEALMASTER DRPB 203-2 Pillow Block Bearings BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. list of clients and projects.
What is DRPB 203-2 bearing interchange?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | DRPB 203-2 |
| Cover End RPM [Max: | 76.0 LB |
| Major Diameter [Max: | Flange Mount |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | Left Hand (CCW) |
| Minor Diameter [Min: | 3525VQ30A21-11DC20-LH |
| Pump Series: | 3 |
| Relief Valve Setting: | Flange |
| Port Orientation - Shaft End: | N/A |
| Shaft End Pressure [Max: | Standard Pilot |
Product Details
| Cover End RPM [Max | 76.0 LB |
| Major Diameter [Max | Flange Mount |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | Left Hand (CCW) |
| Minor Diameter [Min | 3525VQ30A21-11DC20-LH |
| Pump Series | 3 |
| Relief Valve Setting | Flange |
| Port Orientation - Shaft End | N/A |
| Shaft End Pressure [Max | Standard Pilot |
| Manufacturer Part No. | 1.25 in |
| Port Type | 14 Tooth Splined |
| Max. RPM [Max | 3525VQ |
| Seal Material | 1.9375 in |
| Port Orientation - Cover End | Double |
| Shaft Type | Buna-N |
| Shaft End RPM [Max | 2500 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 1.04 in |
| Controlled Flow Rate | SAE C, 2 Bolt |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Port Size | 12/24 |
| Weight | 2500 |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Shaft Key | N/A |
| Cover End Pressure [Max | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Major Diameter [Min | 1.248 in |
| Mounting | 1.247 in |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Model No. | N/A |
| Shaft Dia. | N/A |
| Shaft Length | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |
| Spline Description | 3525VQ30A21-11DC20-LH |
| Integral Valve Configuration | 3000 |
| Cover End Flow @ RPM | 3000 |
| Rotation | 31.5 |
| Shaft End Flow @ RPM | 45 |
| Minor Diameter | w/o Integral Valves |
| Pilot Type | Outlet 45° CW from Inlet |
| Mounting Flange | Outlet 90° CW from Inlet |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.1 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 6 |