SEALMASTER CRSTF-PN20R Take Up Unit Bearings
SEALMASTER CRSTF-PN20R Take Up Unit Bearings Engineering BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. NTN Brand Calculator , SEALMASTER Bearing 22,000 rpm Nlim (grease) Manufacturing Service . Get 13.1 mm da max Your Free.
What is CRSTF-PN20R bearing interchange?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | CRSTF-PN20R |
| Pressure Port Size, Cover End: | 45.0 LB |
| Mounting Flange: | Flange Mount |
| Minor Diameter: | Right Hand (CW) |
| Mounting: | 2520VQ17A14-1BB20 |
| Port Orientation - Cover End: | 2 1/2 |
| Shaft Seal Type: | Flange |
| Shaft End RPM [Max: | 3/16 in |
| Max. RPM [Max: | Standard Pilot |
Product Details
| Pressure Port Size, Cover End | 45.0 LB |
| Mounting Flange | Flange Mount |
| Minor Diameter | Right Hand (CW) |
| Mounting | 2520VQ17A14-1BB20 |
| Port Orientation - Cover End | 2 1/2 |
| Shaft Seal Type | Flange |
| Shaft End RPM [Max | 3/16 in |
| Max. RPM [Max | Standard Pilot |
| Minor Diameter [Max | 0.875 in |
| Major Diameter [Min | Straight w/ Key |
| Port Orientation - Shaft End | 2520VQ |
| Pump Series | 1.9375 in |
| Shaft Type | Buna-N |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Pilot Type | N/A |
| Port Size | SAE B, 2 Bolt |
| Minor Diameter [Min | Single Shaft Seal |
| Model No. | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 2700 |
| Relief Valve Setting | 2500 |
| Rotation | N/A |
| Shaft Length | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |
| Seal Material | N/A |
| Spline Description | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| Port Type | N/A |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Integral Valve Configuration | 17 gal/min @ 1200 rpm, 25.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Cover End Pressure [Max | 2520VQ17A14-1BB20 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 2000 |
| Shaft Key | 3000 |
| Cover End RPM [Max | 21 |
| Major Diameter [Max | 25.5 |
| Shaft Dia. | w/o Integral Valves |
| Weight | Outlet 45° CCW from Inlet |
| Shaft End Flow @ RPM | Outlet 90° CCW from Inlet |
| Manufacturer Part No. | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.8 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 3.37 |