1.75 Inch | 44.45 Millimeter x 2 Inch | 50.8 Millimeter x 2.125 Inch | 53.98 Millimeter SEALMASTER CRPS-PN28T Pillow Block Bearings
Question1.75 Inch | 44.45 Millimeter x 2 Inch | 50.8 Millimeter x 2.125 Inch | 53.98 Millimeter SEALMASTER CRPS-PN28T Pillow Block Bearings ? Find what 1.75 Inch | 44.45 Millimeter x 2 Inch | 50.8 Millimeter x 2.125 Inch | 53.98 Millimeter you need faster 80 mm B by entering your SEALMASTER Bearing BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. information .
What is CRPS-PN28T bearing interchange?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | CRPS-PN28T |
| Pump Series: | 118.0 LB |
| Shaft Key: | Flange Mount |
| Port Size: | Right Hand (CW) |
| Max. RPM [Max: | 4535VQ60A25-1DD20 |
| Pressure Port Size, Cover End: | 4 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | Flange |
| Shaft End Flow @ RPM: | 5/16 in |
| Shaft End RPM [Max: | Standard Pilot |
Product Details
| Pump Series | 118.0 LB |
| Shaft Key | Flange Mount |
| Port Size | Right Hand (CW) |
| Max. RPM [Max | 4535VQ60A25-1DD20 |
| Pressure Port Size, Cover End | 4 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | Flange |
| Shaft End Flow @ RPM | 5/16 in |
| Shaft End RPM [Max | Standard Pilot |
| Weight | 1.25 in |
| Port Orientation - Cover End | Straight w/ Key |
| Seal Material | 4535VQ |
| Major Diameter [Min | 1 15/16 in |
| Shaft Dia. | Buna-N |
| Shaft Seal Type | 2200 |
| Mounting | N/A |
| Shaft Type | SAE C, 2 Bolt |
| Port Type | Single Shaft Seal |
| Cover End Pressure [Max | N/A |
| Rotation | 2200 |
| Shaft Length | 2200 |
| Model No. | N/A |
| Pilot Type | 25 gal/min @ 1200 rpm, 37.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Mounting Flange | N/A |
| Port Orientation - Shaft End | 60 gal/min @ 1200 rpm, 90 gal/min @ 1800 rpm |
| Minor Diameter | 4535VQ60A25-1DD20 |
| Minor Diameter [Min | 3000 |
| Spline Description | 2500 |
| Minor Diameter [Max | 37.5 |
| Major Diameter [Max | 90 |
| Manufacturer Part No. | w/o Integral Valves |
| Cover End RPM [Max | Outlet 90° CW from Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Shaft End Pressure [Max | 1 1/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/2 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.98 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 11.8 |