SEALMASTER CRFTC-PN20RT Flange Block Bearings
SEALMASTER CRFTC-PN20RT Flange Block Bearings with 21 mm N1 easy-to-use parts graphics, giving you BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. the ability to check 19 mm H1 parts availability, SEALMASTER Bearing pricing, examine remanufactured options.
What is CRFTC-PN20RT bearing cross reference?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | CRFTC-PN20RT |
| Cover End Flow @ RPM: | 45.0 LB |
| Controlled Flow Rate: | Flange Mount |
| Model No.: | Left Hand (CCW) |
| Weight: | 2520VQ17A11-1AA20LH |
| Port Type: | 2 1/2 |
| Pump Series: | Flange |
| Integral Valve Configuration: | 3/16 in |
| Shaft End Pressure [Max: | Standard Pilot |
Product Details
| Cover End Flow @ RPM | 45.0 LB |
| Controlled Flow Rate | Flange Mount |
| Model No. | Left Hand (CCW) |
| Weight | 2520VQ17A11-1AA20LH |
| Port Type | 2 1/2 |
| Pump Series | Flange |
| Integral Valve Configuration | 3/16 in |
| Shaft End Pressure [Max | Standard Pilot |
| Shaft End Flow @ RPM | 0.875 in |
| Rotation | Straight w/ Key |
| Shaft Length | 2520VQ |
| Minor Diameter [Max | 1.9375 in |
| Minor Diameter | Buna-N |
| Mounting | 2500 |
| Port Orientation - Cover End | N/A |
| Pilot Type | SAE B, 2 Bolt |
| Port Size | Single Shaft Seal |
| Shaft Dia. | N/A |
| Shaft Key | 2700 |
| Shaft End RPM [Max | 2500 |
| Pressure Port Size, Cover End | N/A |
| Major Diameter [Min | 11 gal/min @ 1200 rpm, 16.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Max. RPM [Max | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | N/A |
| Seal Material | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Mounting Flange | 17 gal/min @ 1200 rpm, 25.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Port Orientation - Shaft End | 2520VQ17A11-1AA20LH |
| Cover End RPM [Max | 3000 |
| Shaft Seal Type | 3000 |
| Major Diameter [Max | 16.5 |
| Cover End Pressure [Max | 25.5 |
| Shaft Type | w/o Integral Valves |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Spline Description | Outlet Opposite Inlet |
| Manufacturer Part No. | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.22 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 3.37 |