SEALMASTER CRFTC-PN19 Flange Block Bearings
Online SEALMASTER CRFTC-PN19 Flange Block Bearings Expert.More Choices. BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. SEALMASTER CRFTC-PN19 Flange Block Bearings in Stock & 55.5 mm E Ready to Ship Now!
What is CRFTC-PN19 bearing cross reference?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | CRFTC-PN19 |
| Shaft Dia.: | 118.0 LB |
| Relief Valve Setting: | Flange Mount |
| Weight: | Right Hand (CW) |
| Port Orientation - Cover End: | 4535V42A35-1CB22R |
| Model No.: | 4 |
| Shaft Type: | Flange |
| Mounting Flange: | 5/16 in |
| Cover End Flow @ RPM: | Standard Pilot |
Product Details
| Shaft Dia. | 118.0 LB |
| Relief Valve Setting | Flange Mount |
| Weight | Right Hand (CW) |
| Port Orientation - Cover End | 4535V42A35-1CB22R |
| Model No. | 4 |
| Shaft Type | Flange |
| Mounting Flange | 5/16 in |
| Cover End Flow @ RPM | Standard Pilot |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 1.25 in |
| Port Type | Straight w/ Key |
| Cover End Pressure [Max | 4535V |
| Integral Valve Configuration | 2.4375 in |
| Minor Diameter | Buna-N |
| Major Diameter [Min | 1800 |
| Port Orientation - Shaft End | N/A |
| Rotation | SAE C, 2 Bolt |
| Minor Diameter [Max | Single Shaft Seal |
| Mounting | N/A |
| Pilot Type | 1800 |
| Seal Material | 1800 |
| Manufacturer Part No. | N/A |
| Shaft Length | 35 gal/min @ 1200 rpm, 52.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Port Size | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | N/A |
| Pressure Port Size, Cover End | N/A |
| Major Diameter [Max | 42 gal/min @ 1200 rpm, 63 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft End Pressure [Max | 4535V42A35-1CB22R |
| Shaft End RPM [Max | 2500 |
| Cover End RPM [Max | 2500 |
| Shaft Key | 52.5 |
| Shaft Seal Type | 63 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Pump Series | Outlet 90° CCW from Inlet |
| Max. RPM [Max | Outlet Inline w/Inlet |
| Spline Description | 1 1/4 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/2 in Code 61 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 6.8 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 8.4 |