SEALMASTER CRFS-PN210 RMW Flange Block Bearings
Request A Quote For Your Special SEALMASTER CRFS-PN210 RMW Flange Block Bearings Needs Today! Free 78 mm H SEALMASTER Bearing 32.4 mm d1 Quotes. ISO 9001 certified. BEARING MEXICO,S.A.DE C.V.
What is CRFS-PN210 RMW bearing interchange?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | CRFS-PN210 RMW |
| Seal Material: | 75.0 LB |
| Shaft End RPM [Max: | Flange Mount |
| Weight: | Left Hand (CCW) |
| Shaft Seal Type: | 3520VQ25A11-1AD20LH |
| Shaft Length: | 3 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | Flange |
| Controlled Flow Rate: | 5/16 in |
| Minor Diameter: | Standard Pilot |
Product Details
| Seal Material | 75.0 LB |
| Shaft End RPM [Max | Flange Mount |
| Weight | Left Hand (CCW) |
| Shaft Seal Type | 3520VQ25A11-1AD20LH |
| Shaft Length | 3 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | Flange |
| Controlled Flow Rate | 5/16 in |
| Minor Diameter | Standard Pilot |
| Manufacturer Part No. | 1.25 in |
| Rotation | Straight w/ Key |
| Pilot Type | 3520VQ |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 2 1/2 in |
| Port Size | Buna-N |
| Minor Diameter [Min | 2500 |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Major Diameter [Max | SAE C, 2 Bolt |
| Mounting | Single Shaft Seal |
| Shaft Type | N/A |
| Shaft Key | 2500 |
| Pressure Port Size, Cover End | 2500 |
| Port Orientation - Cover End | N/A |
| Port Type | 11 gal/min @ 1200 rpm, 16.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Cover End Pressure [Max | N/A |
| Spline Description | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Mounting Flange | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 25 gal/min @ 1200 rpm, 37.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft End Pressure [Max | 3520VQ25A11-1AD20LH |
| Pump Series | 3000 |
| Integral Valve Configuration | 3000 |
| Relief Valve Setting | 16.5 |
| Model No. | 37.5 |
| Max. RPM [Max | w/o Integral Valves |
| Cover End RPM [Max | Outlet 135° CW from Inlet |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Shaft Dia. | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.22 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.98 |