SEALMASTER CFFL 5TY Spherical Plain Bearings - Rod Ends
The online SEALMASTER CFFL 5TY Spherical Plain Bearings - Rod Ends parts store gives you 51.6 mm B immediate access to 100 mm Dz a selection of BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. more than 1.4 million new, used, remanufactured.
What is CFFL 5TY bearing cross reference?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | CFFL 5TY |
| Mounting: | 76.0 LB |
| Integral Valve Configuration: | Flange Mount |
| Shaft Key: | Right Hand (CW) |
| Pilot Type: | 3525VQ30A12-1CC20 |
| Cover End RPM [Max: | 3 |
| Major Diameter [Max: | Flange |
| Cover End Flow @ RPM: | 5/16 in |
| Rotation: | Standard Pilot |
Product Details
| Mounting | 76.0 LB |
| Integral Valve Configuration | Flange Mount |
| Shaft Key | Right Hand (CW) |
| Pilot Type | 3525VQ30A12-1CC20 |
| Cover End RPM [Max | 3 |
| Major Diameter [Max | Flange |
| Cover End Flow @ RPM | 5/16 in |
| Rotation | Standard Pilot |
| Port Orientation - Cover End | 1.25 in |
| Pump Series | Straight w/ Key |
| Shaft Seal Type | 3525VQ |
| Mounting Flange | 2 1/2 in |
| Shaft End Pressure [Max | Buna-N |
| Manufacturer Part No. | 2500 |
| Shaft Type | N/A |
| Port Size | SAE C, 2 Bolt |
| Shaft Dia. | Single Shaft Seal |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Weight | 2500 |
| Relief Valve Setting | 2500 |
| Port Type | N/A |
| Controlled Flow Rate | 12 gal/min @ 1200 rpm, 18 gal/min @ 1800 rpm |
| Minor Diameter | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | N/A |
| Shaft Length | N/A |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| Cover End Pressure [Max | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3525VQ30A12-1CC20 |
| Spline Description | 3000 |
| Minor Diameter [Min | 3000 |
| Model No. | 18 |
| Shaft End Flow @ RPM | 45 |
| Major Diameter [Min | w/o Integral Valves |
| Seal Material | Outlet 45° CW from Inlet |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Max. RPM [Max | 1 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.45 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 5.96 |