SEALMASTER AR-2-011C Insert Bearings Spherical OD
What is SEALMASTER AR-2-011C Insert Bearings Spherical OD in mechanical 210 Series Ball Bearing Housing Series engineering? SEALMASTER Bearing Manufacturing Service . Upload your CAD Baldor-Dodge Brand file 5.8 LB Ship Weight for BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. an instant.
What is AR-2-011C bearing interchange?
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | AR-2-011C |
| Port Orientation - Shaft End: | 75.0 LB |
| Pump Series: | Flange Mount |
| Shaft Length: | Left Hand (CCW) |
| Cover End Pressure [Max: | 3520VQ25A8-11DC20L |
| Major Diameter [Min: | 3 |
| Controlled Flow Rate: | Flange |
| Mounting: | N/A |
| Manufacturer Part No.: | Standard Pilot |
Product Details
| Port Orientation - Shaft End | 75.0 LB |
| Pump Series | Flange Mount |
| Shaft Length | Left Hand (CCW) |
| Cover End Pressure [Max | 3520VQ25A8-11DC20L |
| Major Diameter [Min | 3 |
| Controlled Flow Rate | Flange |
| Mounting | N/A |
| Manufacturer Part No. | Standard Pilot |
| Relief Valve Setting | 1.25 in |
| Pilot Type | 14 Tooth Splined |
| Shaft End Flow @ RPM | 3520VQ |
| Cover End Flow @ RPM | 1 15/16 in |
| Shaft Key | Buna-N |
| Minor Diameter | 2500 |
| Seal Material | 1.04 in |
| Shaft Seal Type | SAE C, 2 Bolt |
| Spline Description | Single Shaft Seal |
| Port Type | 12/24 |
| Rotation | 2500 |
| Minor Diameter [Min | 2500 |
| Shaft Type | N/A |
| Port Orientation - Cover End | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
| Weight | 1.248 in |
| Minor Diameter [Max | 1.247 in |
| Max. RPM [Max | N/A |
| Major Diameter [Max | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | N/A |
| Port Size | 25 gal/min @ 1200 rpm, 37.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft End Pressure [Max | 3520VQ25A8-11DC20L |
| Shaft End RPM [Max | 3000 |
| Cover End RPM [Max | 3000 |
| Model No. | 12 |
| Integral Valve Configuration | 37.5 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | w/o Integral Valves |
| Shaft Dia. | Outlet 45° CW from Inlet |
| Mounting Flange | Outlet 90° CW from Inlet |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.67 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.98 |