SEALMASTER 5209TMC Insert Bearings Spherical OD
| Brand Name: | SEALMASTER |
| Model Number: | 5209TMC |
| Cover End Pressure [Max: | 50.0 LB |
| Pressure Port Size, Cover End: | Foot Mounted |
| Port Orientation - Cover End: | Left Hand (CCW) |
| Shaft Key: | 35VQ38AF-1C20-LH |
| Pump Series: | 2 |
| Integral Valve Configuration: | Flange |
| Port Size: | 5/16 in |
| Minor Diameter: | 20 |
Product Details
| Cover End Pressure [Max | 50.0 LB |
| Pressure Port Size, Cover End | Foot Mounted |
| Port Orientation - Cover End | Left Hand (CCW) |
| Shaft Key | 35VQ38AF-1C20-LH |
| Pump Series | 2 |
| Integral Valve Configuration | Flange |
| Port Size | 5/16 in |
| Minor Diameter | 20 |
| Weight | 38 gpm @ 1200 rpm |
| Major Diameter [Max | 1 |
| Shaft End Flow @ RPM | 1.25 in |
| Major Diameter [Min | Straight w/ Key |
| Shaft Dia. | 57 / 1800 |
| Controlled Flow Rate | 35VQ |
| Cover End Flow @ RPM | 2.88 in |
| Model No. | F |
| Minor Diameter [Min | 1 1/4 in Flange |
| Shaft Seal Type | Buna-N |
| Port Type | 2400 |
| Mounting Flange | 3000 psi |
| Minor Diameter [Max | 57 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | A |
| Relief Valve Setting | SAE C, 2 Bolt |
| Rotation | Single Shaft Seal |
| Manufacturer Part No. | Inline w/Inlet |
| Mounting | 35VQ38AF-1C20-LH |
| Port Orientation - Shaft End | 7.42 |
| Spline Description | w/o Integral Valves |