NTN Bearing Deep Groove Ball Bearing Price NTN 6003 6003zz 6003-2RS
With over 10170 full-service stores, our NTN Bearing Deep Groove Ball Bearing Price NTN 6003 6003zz 6003-2RS inventory is extensive and our parts are priced right. within 24 hours. This helps 711650 manufacturer catalog number: you maximize your productivity by 52100 Steel/Bla bearing material: saving 2.6875 in d time and your hard-earned dollars. BEARING MEXICO,S.A.DE C.V.
| Brand Name: | NTN |
| Model Number: | 6003 |
| Port Orientation - Shaft End: | 18.0 LB |
| Pressure Port Size, Cover End: | Flange Mount |
| Shaft Seal Type: | Right Hand (CW) |
| Pump Series: | 1 1/4 |
| Major Diameter [Min: | NPT |
| Spline Description: | N/A |
| Minor Diameter [Min: | 22 |
| Integral Valve Configuration: | 6 gpm @ 1200 rpm |
Product Details
| Port Orientation - Shaft End | 18.0 LB |
| Pressure Port Size, Cover End | Flange Mount |
| Shaft Seal Type | Right Hand (CW) |
| Pump Series | 1 1/4 |
| Major Diameter [Min | NPT |
| Spline Description | N/A |
| Minor Diameter [Min | 22 |
| Integral Valve Configuration | 6 gpm @ 1200 rpm |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 0.73 in |
| Manufacturer Part No. | 11 Tooth Splined |
| Weight | 9 gpm @ 1750 rpm |
| Shaft Length | V20 |
| Mounting Flange | 1 1/4 in |
| Port Orientation - Cover End | 3/4 in NPT |
| Shaft End Flow @ RPM | Buna-N |
| Shaft End RPM [Max | 3400 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 2500 psi |
| Major Diameter [Max | 9 |
| Minor Diameter [Max | P |
| Cover End Pressure [Max | SAE A, 2 Bolt |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | P |
| Seal Material | 1 |
| Minor Diameter | 90° CCW from Inlet |
| Max. RPM [Max | 1.19 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 6 gal/min |
| Controlled Flow Rate | Flow Control & Relief |
| Relief Valve Setting | 1750 psi |
| Shaft End Pressure [Max | 38B |