5.813 Inch | 147.65 Millimeter x 10.813 Inch | 274.65 Millimeter x 8.25 Inch | 209.55 Millimeter TIMKEN SAF 22634X 5 13/16 Pillow Block Bearings
What No Maximum Capacity / Filling Slot are the dimensions of 5.813 Inch | 147.65 Millimeter x 10.813 Inch | 274.65 Millimeter x 8.25 Inch | 209.55 Millimeter a 5.813 Inch | 147.65 Millimeter x 10.813 Inch | 274.65 Millimeter x 8.25 Inch | 209.55 Millimeter TIMKEN SAF 22634X 5 13/16 Pillow Block Bearings? Timken Bearing Manufacturing BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Service . Get Your Free, Instant Quote! 50MM Bore; 110MM Out Long Description
What is SAF 22634X 5 13/16 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | SAF 22634X 5 13/16 |
| Major Diameter [Min: | 18.0 LB |
| Port Type: | Flange Mount |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | Left Hand (CCW) |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 1 1/4 |
| Spline Description: | NPT |
| Port Size: | N/A |
| Manufacturer Part No.: | 11 |
| Cover End RPM [Max: | 11 gpm @ 1200 rpm |
Product Details
| Major Diameter [Min | 18.0 LB |
| Port Type | Flange Mount |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | Left Hand (CCW) |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1 1/4 |
| Spline Description | NPT |
| Port Size | N/A |
| Manufacturer Part No. | 11 |
| Cover End RPM [Max | 11 gpm @ 1200 rpm |
| Controlled Flow Rate | 11 |
| Relief Valve Setting | 0.73 in |
| Port Orientation - Shaft End | 11 Tooth Splined |
| Mounting | 16.5 gpm @ 1800 rpm |
| Port Orientation - Cover End | V20 |
| Shaft End RPM [Max | 2.94 in |
| Cover End Flow @ RPM | SAE-12 |
| Model No. | Buna-N |
| Weight | 2500 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 2500 psi |
| Shaft Seal Type | 16 1/2 |
| Major Diameter [Max | P |
| Integral Valve Configuration | SAE A, 2 Bolt |
| Shaft End Pressure [Max | S |
| Rotation | 1 |
| Minor Diameter [Min | Opposite Inlet Port |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.22 |
| Cover End Pressure [Max | w/o Integral Valves |
| Shaft End Flow @ RPM | 11A |