TIMKEN MUOB 2 15/16 Insert Bearings Spherical OD
TIMKEN MUOB 2 15/16 Insert Bearings Spherical OD, Units 11 Weight / LBS and Spherical Roller Bea Rolling Element Housings CAD models , Timken Bearing Manufacturing 22209 Insert Part Number Service . Get Your Free. BEARING MEXICO,S.A.DE C.V.
What is MUOB 2 15/16 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | MUOB 2 15/16 |
| Port Size: | 101.0 LB |
| Cover End Flow @ RPM: | Flange Mount |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 2.8 |
| Mounting: | 4525V50A14-1AA22R |
| Cover End RPM [Max: | 3 1/2 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 9.9 |
| Spline Description: | 5/16 in |
| Major Diameter [Max: | Standard Pilot |
Product Details
| Port Size | 101.0 LB |
| Cover End Flow @ RPM | Flange Mount |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.8 |
| Mounting | 4525V50A14-1AA22R |
| Cover End RPM [Max | 3 1/2 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 9.9 |
| Spline Description | 5/16 in |
| Major Diameter [Max | Standard Pilot |
| Shaft End Flow @ RPM | 1.25 in |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Rotation | 4525V |
| Major Diameter [Min | 2 7/16 in |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Shaft Seal Type | SAE C, 2 Bolt |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 21 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Controlled Flow Rate | 1800 |
| Relief Valve Setting | 1800 |
| Model No. | N/A |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Manufacturer Part No. | 4525V50A14-1AA22R |
| Weight | N/A |
| Port Type | N/A |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 75 |
| Minor Diameter [Min | 50 gal/min @ 1200 rpm, 75 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/2 in Code 61 |